Od kuchařské čepice ke sportovním vavřínům

Chodec Ladislav Moc se 17. září 2006 dožívá pětasedmdesáti let. Se sportem začal na vojně a jako kuchař se k závodní chůzi dostal vlastně čirou náhodou. Jeho rota byla jako jeden muž rozkazem svého velitele „nastoupena“ na start tehdy známého desetikilometrového pražského chodeckého závodu Maninský okruh. To se psal rok 1952 a nejlépe umístění vojáci, kteří tehdy absolvovali závod v okovaných vojenských botách a podle pamětníků vydávali hluk jako koňské čtyřspřeží, byli pozváni Janem Svobodou, známým organizátorem chodeckých závodů, k pravidelným tréninkům na Strahov. Tuto nabídku využili dva - a Ladislav Moc byl jedním z nich.
Pak začala vycházet jeho sportovní hvězda, která asi vyvrcholila účastí na Olympijských hrách v Římě v roce 1960, kde Ladislav Moc obsadil osmé místo na 20 km v chůzi a jedenácté na trati 50 km. Za svou sportovní kariéru překonal Ladislav Moc čtyřikrát světový rekord, z toho dvakrát na trati 50 000m (dráha) v roce 1955 a v následujícím roce 1956 výkonem 4:21:07,8 a dvakrát na trati 30 mil na dráze ( 4:12:03, 4 z roku 1956) a třináct československých rekordů, z nichž traťový rekord na 50km Praha-Poděbrady z roku 1957 v čase 4:12:18,2 vydržel plných dvacet let. Stal se desetkrát mistrem republiky (šestkrát na 50km a čtyřikrát na 20km). Pamětníci dodnes vzpomínají na jeho podíl na vítězství našeho družstva na Světovém poháru národů v chůzi, ve známé Lugano Trophy . Od roku 1957 do roku 1963 byl Ladislav Moc doma téměř neporazitelný a vedle nestárnoucího Josefa Doležela mu byli největšími soupeři Svatopluk Sýkora a Vladimír Kánský. Svou pozici na dvacetikilometrové trase začal ztrácet až s příchodem tehdy mladého a nadějného Alexandra Bílka.
Po skončení sportovní kariéry se Ladislav Moc stal uznávaným mezinárodním rozhodčím a vynikajícím trenérem. Z jeho chodecké líhně v Dukle Banská Bystrica vzešly známé osobnosti naší atletiky - Juraj Benčík, Pavel Blažek, Jozef Pribilinec, Roman Mrázek, Pavol Szikora a mnozí další.
Ladislav Moc se kolem sportu, a zejména kolem chodců, točí dodnes. Přejme mu mnoho zdraví i do dalších let. Ostatně - chodci se prý dožívají vždy vysokého věku, protože chodecký sport je nejen krásný, ale i velmi zdravý.

Mgr. Josef Kluge
nezávislý novinář
602 342 442
kluge@karneval.cz
Štíbrova 1220/4
182 00 Praha 8

P.S. Kde jinde než v Poděbradech chystáme dne 7. října oslavu našeho světového rekordmana společně se slovenskými chodci. Kdo chce Láďovi popřát osobně, má možnost. Kontaktujte P. Kratochvíla na e-mailu schp@seznam.cz

Za Chodeckou komisi ČAS

Dr. Miloslav Lapka

předseda